Zásahy 2017

22.12. - Technická pomoc - odstranění stromu

Dne 22.12. v 5:26 vyjížděla JSDH Lenora s VEA Škoda Felicia (1+3) na odstranění stromu padlého na železniční trať Lenora - Vimperk. Jednotka ustavila auto u vlakového nádraží a dál pokračovala cca 2 km po trati. Jednotka strom odstranila a vrátila se i s vlakem zpět do Lenory.

29.10. - Technická pomoc - odstranění stromu

Dne 29.10. byla již potřetí vyslána JSDH Lenora na odstranění padlých stromů na komunikace v úseku: Lenora - Hliniště - České Žleby - Stožec - Soumarský Most. Jednotka cestou odstranila množství padlých stromů a větví a po projetí celého okruhu se vrátila zpět na základnu.

29.10. - Technická pomoc - odstranění nebezpečných stavů

Dne 29.10. byla JSDH Lenora vyslána na zajištění volně vlajících plechů střechy obecního úřadu v Lenoře. Průzkumem bylo zjištěno, že bez výškové techniky není možné střechu zajistit. Tak byla na místo povolána ještě JSDH Volary s AŽ-30 Ifa. Jednotky společně vlající plechy zajistily.

29.10. - Dopravní nehoda - Železniční

Dne 29.10. vyjížděla JSDH Lenora spolu s JSDH Volary a HZSP SŽDC k dopravní nehodě - najetí vlaku do padlého stromu na trati č.198: Volary - Strakonice, na 65 km u Soumarského Mostu. Při nehodě nedošlo ke zranění osob, ani větším škodám na majetku. Vlak odjel sám zpět do Volar a hasiči společně strom odstranili.

18.10. - Dopravní nehoda - Houžná

Dne 18.10. krátce po půlnoci vyjížděla JSDH Lenora s VEA (1+2) a JSDH Volary k dopravní nehodě, která se stala den předtím. Během překládání nákladu začaly opět unikat provozní kapaliny. Jednotky společně zamezily úniku, a provedly úklid.

 

17.10. - Dopravní nehoda - Lenora

Dne 17.10. vyjížděla JSDH Lenora CAS 25 (1+3) a VEA (1+1) k převrácenému kamionu mezi Houžnou a Novou Houžnou. Cestou na místo zásahu ale byla jednotka odvolána k druhé dopravní nehodě, která se stala několik minut po té v Houžné. Jednalo se o střet dvou osobních automobilů v nepřehledném úseku pod č.p. 16. Tři osoby utrpěly drobné oděrky a šok a byly tedy odvezeny ZZS do nemocnice.

JSDH Lenora na místě spolupracovala s JSDH Volary, řídila dopravu přes cestu u sklárny, osvětlovala místo události a po zdokumentování PČR a odtažení vozidel provedla jednotka úklid vozovky.

DN Lenora

5.10. - Technická pomoc - Odstranění padlého stromu 

Dne 5.10. ve 13:30 vyjížděla JSDH Lenora s CAS 25 (1+3) k odstranění padlého stromu na silnici I/4 mezi čerpací stanicí Benzina (dříve OMV) a Horní Vltavicí. Jednalo se o vzrostlý smrk přes celou vozovku. Silnice tedy byla zcela neprůjezdná. Jednotka strom odstranila a provedla úklid vozovky. 

3.10. - Požár - Požár RD Houžná 

Dne 3.10. krátce před půl třetí ráno vyjížděla JSDH Lenora s CAS 25 (1+3), DA-12 (1+1) a VEA (1+1) k nahlášenému požáru rodinného domu v Houžné. Na místo byly vyslány také profesionální jednotky z Prachatic a Vimperka a dobrovolné z Volar, Horní Vltavice a Borových Lad. Naše jednotka dorazila na místo jako první. V tu dobu už hořel bývalý night club 69 v plném rozsahu včetně přilehlé stodoly. Krátce poté se začaly propadat střecha a stropy. 

Jednotky prováděly hašení 5x C proudy a vysokotlakem z automobilového žebříku. Dostat požár pod kontrolu hasičům zabralo přibližně hodinu a půl. Následné rozebírání konstrukcí a dohašování pak hasičům zabralo další hodiny. Okolo 6. hodiny ranní pak většinu jednotek velitel zásahu poslal zpět na základny. Naše jednotka místo zásahu kontrolavala a dohašovala ještě téměř do 11:00 hodin. 

 

Příčina vzniku požáru je v šetření. Výše škody způsobené požárem činí dle majitele 3 000 000,–. 

 

ČLÁNEK POŽÁRY.CZ

Požár Night club Houžná

1 | 2 | 3 >>

23.8. - Požár - Sauna v penzionu - Kubova Huť  

Dne 23.8. vyjela JSDH Lenora (CAS 25 1+7) k nahlášenému požáru střechy penzionu na Kubově Huti. Cestou na místo zásahu byla jednotka odvolána. Jednalo se pouze o zahoření elektroinstalace v sauně. 

 

ČLÁNEK POŽÁRY.CZ

19.8. - Technická pomoc - Odstranění padlých stromů 

Dne 19.8. zasahovala JSDH Lenora s CAS 25 (1+4) při větrné smršti po půlnoci 19.8. Jednotka odstraňovala padlé stromy v katastru obce a poté spolu s JSDH Volary prořezávala cestu od Soumarského Mostu, přes České Žleby, Hliniště zpět do Lenory. 

30.6. - Taktické cvičení - Požár lesního porostu Nové Údolí  

Dne 30.6. byla JSDH Lenora s CAS 25 (1+5) vyslána na požár lesního porostu v oblasti Nové Údolí - Haidmulle. Jednalo se o taktické cvičení Fire Forrest Drill 2017. 

Na místo vyjely v rámci Jihočeského kraje jednotky třetího stupně požárního poplachu. Zároveň byla vyžádána pomoc kolegů HZS Plzeňského kraje z důvodu dostatečného zajištění dálkové dopravy vody. 

Na místě zasahovalo celkem 68 hasiců.

Více info a fotek na stránce Požáry.cz 

 

Zdroj fotografií - HZS JČK

 

 

Cvičení Fire Forrest Drill 2017, 1. den

30.6. - Technická pomoc - odstranění padlého stromu 

Dne 30.6., krátce po sedmé hodině ráno byla JSDH Lenora s CAS 25 (1+3) vyslána na odstranění padlého stromu na silnici č. 14144 mezi obcemi Lenora-Houžná a Vlčí Jámy. Jednotka strom nenalezla, ani při návratu po silnici č. I/4 a I/39. Nejspíše se tedy jednalo pouze o menší větev, kterou odstranil někdo z projíždějících řidičů. 

14.6. - Požár - Požár lesního stroje, Strážný

Dne 14.6. byla JSDH Lenora s CAS 25 (1+3) vyslána na požár lesního stroje u městyse Strážný. Jednotka byla ale vrácena zpět na základnu - síly a prostředky na místě byly dostačující.

FOTO - SDH Strážný

10.6. - Námětové cvičení - Požár šaten na hřišti Lenora

Dne 10.6. probíhalo v Lenoře namětové cvičení - požár šaten na fotbalovém hřišti v Lenoře. Vyzkoušeli jsme si dálkovou dopravu vody z řeky na místo události, a noví členové, si vyzkoušeli nanečisto práci u zásahu.

 

Zúčastnili se: JSDH Lenora - 1x CAS, 1x DA

                    JSDH Volary - 1x CAS, 1x DA

                    JSDH Strážný - 1x CAS

                    JSDH Horní Vltavice - 1x CAS

 

Fotky na našem FACEBOOKU.

2.6. - Technická pomoc - Únik NL

Dne 2.6. zasahovala JSDH Lenora s CAS 25 (1+4) u obce Nová Houžná, kde měl 29.5. dopravní nehodu nákladní automobil, ze kterého uniklo cca 700 l nafty. Většinu se podařilo zachytit, příp. neutralizovat již v pondělí. ČIŽP si ale vyžádala hasiče ještě 2.6. na úklid několika posledních skrvrn a tlakové čištění vodou nedaleké studny pitné vody. Jednotka opět spolupracovala s profesionální jednotkou z Prachatic

29.5. - Dopravní nehoda

Dne 29.5. byla JSDH Lenora s CAS 25 (1+5) vyslána k dopravní nehodě kamionu na silnici I/39 mezi Houžnou a Novou Houžnou. Po příjezdu na místo bylo zjištěno že se jedná o DN nákladního automobilu bez zranění. Nákl. automobil byl mimo vozovku a z vozidla vytékaly provozní kapaliny. Jednotka spolu s HZS PT provedla protipožární opatření a úklid uniklých pohonných hmot.

Jednotka poté spolupracovala s odtahovou firmou při vyprošťování nákladního automobilu.

 

Vzhledem k většímu množství uniklých PHM se na místo dostavil pracovník České inspekce životního prostředí, který zjistil možné následky na životní prostředí vlivem uniklých PHM.

DN - Nová Houžná

1 | 2 >>

27.4. - Dopravní nehoda 

Dne 27.4. zasahovala JSDH Lenora DA-12 (1+3) a HZS Prachatice u dopravní nehody - převráceného kamionu s pšenicí v obci Zátoň. Po příjezdu provedla jednotka protipožární opatření a zajištění místa nehody. Spolu s jednotkou z Prachatic jsme provedli odčerpání nafty a zasypání uniklých PHM sorbentem. 

DN Zátoň

18.4. - Technická pomoc - odstranění stromu 

Dne 18.4. vyjížděla JSDH Lenora CAS 25 (1+5) k odstranění padlého stromu mezi ČS OMV a Horní Vltavicí. Po příjezdu se na místě již nacházel těžař Lesů ČR, který strom odstraňoval. Po dohodě s ním jednotka nezasahovala a vrátila se na základnu.

8.4. - Technická pomoc - čištění studny 

Dne 8.4. vyjížděla JSDH Lenora DA-12 (1+3) k čištění studny na tábořišti v Lenoře.

26.3. - Požár - Požár sazí v komíně 

Dne 26.3. vyjížděla JSDH Lenora CAS 25 (1+5) k nahlášenému požáru sazí v komínovém tělese v Houžné. Po příjezdu na místo již majitel sám uhasil požár pískem. Vyjeli JSDH Lenora, Volary. 

Nepodceňujte kontrolu komínového tělesa a nechte si jej pravidelně kontrolovat odborníkem. Předejdete tím větším škodám. 

18.3. - Technická pomoc - odstranění stromu 

Dne 18.3. vyjížděla JSDH Lenora s CAS 25 (1+7) k odstranění padlého vzroslého kaštanu u vlakového nádraží. Strom byl rozřezán, komunikace uklizena a opět zprůjezdněna. 

TP - Odstranění stromu u vlakového nádraží

<< 1 | 2

20.2. - Spolupráce se složkami IZS - Transport pacienta 

Dne 20.2. byla JSDH Lenora VEA Š. Felicia (1+3) vyslána na žádost Zdravotnické záchrané služby JČK na pomoc se snesením pacienta v č.p. 24. 

Na místě již po příjezdu byla již na místě RZP Volary + RV Prachatice. Jednotka pomohla se snesením pacienta a poté se vrátila na základnu. 

28.1. - Požár - Požár seníku Zátoň 

Dne 28.1. byla JSDH Lenora CAS 25 (1+3) a VEA Š. Felicia (1+3) vyslána k požáru seníku v obci Zátoň. Jednalo se o požár seníku plného uskladněného sena. Po příjezdu na místo byl již požár téměr v plném rozsahu. Vlivem žáru praskala okna na okolní budově. Po průzkumu bylo prováděno hašení a ochlazování okolní budovy. Později se velitel zásahu dohodl s majitelem na kontrolovaném dohoření. JSDH Lenora zůstala na místě až do raních hodin druhého dne a prováděla kontrolu dohořívání. Na místě zasahovali HZS PT (2x CAS), JSDH Lenora, Volary, Horní Vltavice.

Požár seníku Zátoň